İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi
Kıta Avrupası ülkelerinden olan İtalya, gerek İtalyanca gerek İngilizce olarak sunduğu yüksek lisans programları seçenekleriyle öğrencilere çok zengin tercih imkanları sunmaktadır. İtalya’da İngilizce yüksek lisans yaparken hem İngilizcenizi geliştirip diğer taraftan da İtalyanca öğrenebilirsiniz.

 

Devlet okullarında master, eğitim ve yaşam masrafları dikkate alındığında diğer ülkelere göre yabancı öğrenciler için oldukça cazibeli bir ülke konuma gelmektedir.

 

İtalya’da Eğitim Sistemi
İtalya’da yüksek öğretim çoğu ülkede olduğu gibi ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından oluşur. Yüksek öğretim veren 58 devlet üniversitesi, 17 özel üniversite bulunmaktadır. Bu kurumlar İtalya’nın eğitim ve araştırma bakanlığının belirlediği çerçevede görev yapmaktadır. 1,8 milyon öğrenci ve yaklaşık 60 000 araştırmacı bu okullarda öğretimlerine devam etmektedir.

 

12 yıllık zorunlu ilk ve ortaöğretimini tamamlayan öğrenciler yüksek öğretim kurumlarında eğitim almaya hak kazanır. 3 yıllık lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler bakalorya ya da denk bir dereceyle mezun olur. Yüksek lisans 2 yıl, doktora 3 yıl sürmektedir.

 

İtalya’da eğitim yılı çoğunlukla 2 dönemden oluşur. İlk dönem eylül/ekim ayında başlar ve aralık/ocak ayında sona erer. İkinci dönemse şubat-temmuz arasındadır.

İtalya Nasıl Bir Ülke
Avrupa’nın coğrafyası, iklimi, yemekleri, tarihi, sanat ve kültürüyle en çok turist ve öğrenci çeken ülkelerinden biri olan İtalya; Fransa, İsviçre, Liechtenstein, Avusturya ve Slovenya’yla sınır komşusudur. İtalya Avrupa Birliği üyesidir ve Shengen vize bölgesi içinde bulunur.

 

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkede Akdeniz iklimi hâkimdir. 51 Unesco Dünya Mirası alanıyla dünya rekoru İtalya’nındır. Sıcakkanlı insanları, pizza ve makarnaları, mimarisi, sanatçıları, tarih öncesine dayanan geçmişiyle ünlü şehirleri arasında; aynı zamanda Katolik Kilisesi’nin merkezi olan başkent Roma, modanın kalbi Milano, tarih boyunca denizciliğin ve ticaretin öncüsü olan Venedik ve Cenova, Rönesans’ın doğum yeri Floransa vardır.

 

İtalya özellikle moda, tasarım, mimarlık, ekonomi, sanat gibi alanlarda yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerdendir.

 

Neden İtalya?
İtalya, Bologna sürecini gerçekleştiren Avrupa Yükseköğretim Alanı’nın dört kurucu ülkesinden biri olarak, Avrupa’da yüksek öğrenimde önemli bir role sahiptir. Bu yüzdendir ki, İtalya’yı tercih eden yabancı öğrenci sayısı son on yılda iki kat artmıştır ve her geçen gün daha çok tercih edilen bir ülke haline gelmektedir.

 

İtalya, Milano, Venedik, Roma gibi dünyada görülmesi gereken şehirler sıralamasında başı çeken şehirlerde eğitim alma imkanı sağlamaktadır. Bu ve benzeri şehirler aynı zamanda öğrencilere okul dışında keyifli aktiviteler ve hareketli bir yaşantı vaat etmektedir.

 

İtalya’nın eğitim sisteminin kalitesi ve standartlarının yüksekliği son zamanlarda görünür hale gelmiştir. Yapılan araştırmalar incelendiğinde dünyadaki tüm üniversiteler arasında Times Higher Education World University Ranking’te ilk 200’de 2 üniversite, ilk 500’de 31 üniversite bulunmaktadır. Öğrencilere sunulan imkanları ve eğitim kalitesi bakımından önemli ülkelerden biri olan İtalyan üniversitelerinde yapacağınız bir master eğitimi, Türkiye dahil olmak üzere dünyada nerede çalışmak isterseniz isteyin size güzel bir kariyer olanağı sağlayacaktır.

İtalya’da Yüksek Lisans Bölümleri
İtalya’da yüksek lisans programları oldukça çeşitlidir; güzel sanatlardan mühendisliğe, tıptan yönetim alanlarına kadar geniş eğitim programlarına sahiptir. Bütün yüksek lisans programlarını bitirmek için bir danışman hocanın yardımıyla tez yazmanız gereklidir.

 

Yüksek lisans süreleri: İtalya’da yüksek lisans programlarının süresi genellikle 1-2 yıl arasında değişmektedir.

 

İtalya’da yüksek lisans yaparken çalışma izni: İtalya’da öğrencilere verilen “permesso di soggiorno per studio” (öğrenim için oturma izni) öğrencilerin 52 hafta boyunca haftada 20 saati geçmeyecek şekilde çalışmasına veya bir yılda toplamda 1040 saati geçmeyecek şekilde çalışmalarına izin verir. Bir işte çalışmanın yanı sıra okulunuzun sağladığı bağlantılarla staj yapmaya başlayabilirsiniz. Bu, aynı zamanda hem profesyonel İngilizce’nizin gelişimesine katkı sağlar hem de İtalyanca öğrenmenize yardımcı olur.

 

İtalya’da Yüksek Lisans Şartları
İtalya’da yüksek lisans programlarını tercih ederken genellikle Türkiye’de mezun olduğunuz bölümle ilişkili alanları tercih etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında genel başvuru şartlarıyla ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

 

İngilizce yeterlilik: İtalya’da İngilizce yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin, İngilizce yeterliliklerini TOEFL, IELTS gibi uluslar arası geçerli olan bazı testlerle ispatlamaları gerekmektedir.

 

İtalyanca yeterlilik: İtalyanca yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin en az B1 seviyesinde İtalyanca bildiklerini kanıtlamaları gerekmektedir.

 

Referans mektupları: İtalya’da çoğu üniversite tarafından başvuru koşullarında istenilen belgeler arasında referans mektupları yer almaktadır. Referans mektuplarının öğrencinin akademik ortamda ya da çalışma ortamında iletişimde bulunduğu kişilerden alınması gereklidir. Bu kişiler; üniversite hocaları, işyerindeki müdürler ve benzeri olabilmektedir.

 

Motivasyon mektupları: Motivasyon mektubu başarmak istediklerinizi, o üniversite için neden en iyi adaylardan biri olduğunuzu ve neden o üniversiteyi seçtiğinizi anlatan kısa yazılardır. Motivasyon mektubu başvuru değerlendirme komitesinin sizi tanıması bakımından ve başvurduğunuz programa ne şekilde katkılar sağlayıp o programdan nasıl yararlanacağınızı ölçmesi açısından çok önemlidir.

Başvuru Tarihleri
İtalya’da Master yapmak için İtalyan Başkonsolosluğuna ya da Büyükelçiliğine en geç mayıs ayına kadar başvuru yapılmalıdır. Öğrencilerin başvurularının onaylanıp onaylanmadığı Ağustos ayında büyükelçilik tarafından açıklanır.

 

Eğer ihtiyaç varsa öğrenciler eylül ayında İtalyanca sınavına alınır.

 

Üniversiteler başvuran öğrenciye sınav ya da mülakat uygulayabilir.

 

Başvuru İçin Gerekli Belgeler
– Üniversiteden alınmış son sınıfta olduğunu gösteren belge ya da lise diploması/mezuniyet belgesi (denkliği İtalyan Başkonsolosluğu tarafından onaylanmalıdır)
– Başvuru formu
– Öğrencinin lisansta aldığı dersleri ve notlarını gösteren transkript
– İtalyanca dil sertifikası
– İngilizce eğitim veren kurumlara başvuranlar için TEOFL ya da IELTS sonucu
– İki vesikalık fotoğraf
– Pasaport

 

* Başvuru için verilecek tüm Türkçe belgelerin İtalyancaya çevrilmesi, İtalyan Büyükelçiliği tarafından onaylanması gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler
İtalya’da 90 günden daha uzun süre konaklaması gereken kişilerin uzun süreli vizeye başvurması gerekiyor. Öğrenci vizesi için gereken belgeler:

 

– İtalya dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan pasaport
– Pasaportun işlenmiş sayfalarının fotokopisi
– 1 adet biyometrik fotoğraf
– Vize ücreti
– Başvuruyu kabul eden okuldan alınmış ön kayıt belgesi
– Eğitim programının masraflarını karşılayacağına dair teminat ya da burs belgeleri
Türkiye’den alınmış en son diploma
– Konaklama masraflarının karşılanacağına dair teminatlar
– Konaklanacak yere dair otel rezervasyonu ya da İtalya’da ikamet eden, yanında kalınacak kişinin beyanı
– Uçak rezervasyonu
– Sigorta poliçesi
– Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize talep formu

Konaklama ve Fiyatlar
İtalya’da yüksek lisans eğitiminiz süresince konaklayacağınız farklı seçenekler bulunmaktadır. Konaklama ücretleri üniversitenizin bulunduğu şehre ve seçeceğiniz konaklama türünün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Üniversitelerin içerisinde bulunan yurtlar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen seçenektir. Derslerin yapıldığı binalara yürüyüş mesafesinde bulunan bu kampüs içi yurtlar için erken başvuru yapılması çok önemlidir.

 

Her okul uluslar arası öğrencilerine konaklama için yardımcı olmaktadır. Her bölgede bu tarz yurtların ücretleri değişmekle beraber fiyatlar genel olarak yıllık 6300 € – 9500 € arasında değişmektedir. Üniversite dışında bulunan özel yurtlar konfor açısından üniversite içinde bulunan yurtlara göre daha donanımlıdır. Bu tarz yurtlarda odanızın büyüklüğünü, içinde kişiye özel mutfak veya banyo isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Ücretler şehirden şehire değişmekle beraber aylık 450 € – 700 € aralığındadır.

 

Bazı şehirlerde İtalyan toplumunun yaşlı bireyleri üniversite öğrencilerine evlerinin bir odasını kiralamaktadırlar. Bu yöntemde hem yaşlı bireyler yalnızlıktan kurtulmakta hem de öğrenciler uygun fiyatlara konaklama sorununu çözmektedirler. Böyle bir konaklamanın ücreti aylık 250 € civarındadır. Bu yöntem Bologna, Udine, Milano Avezzano gibi şehirlerde uygulanmaktadır.

 

Özel yurtlardan farklı olarak öğrenci evi olarak adlandırılan konaklama seçeneğinde aynı evin içerisinde farklı odalarda sadece banyo ve mutfağı paylaşarak kalabilirsiniz. Bu yöntemi tercih etmek istediğinizde veya tek başınıza bir studio dairede kalmak istediğinizde üniversitelerin bulundukları bölgelerde size yardımcı olabilecek bölgesel kurumlar yer almaktadır. Kuzey İtalya’da bu, Güney İtalya’ya göre daha pahalı olmaktadır. Örneğin Kuzey İtalya’da iki odalı bir daire için fiyatlar aylık 600 € -1100 €, bir odalı bir daire için 850 € civarında değişmektedir. Güney İtalya’da ise aylık 200 € – 350 € arasında fiyatlara konaklamanızı sağlayabilirsiniz.

Şehirden Şehire Yaşam Masrafları
Çeşitli şehirlerdeki ortalama yaşam masraflarıyla ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

 

Milano
Barınma / Konaklama: Şehir merkezinde tek odalı bir dairenin aylık kirası 1000 € / şehir dışında tek odalı bir dairenin aylık kirası 680 €. Yurt tercih ettiğinizde konaklama daha uyguna gelebilmektedir.

 

Beslenme / Yeme – İçme: Ortalama bir restoranda tek kişilik yemek 15 €. Fast food restoranlarında bir menü ortalama 8€

 

Market Alışverişi:

 

Ulaşım / İletişim:

 

Roma
Barınma / Konaklama: Şehir merkezinde tek odalı bir dairenin aylık kirası 990 € / şehir dışında tek odalı bir dairenin aylık kirası 680 €. Yurt tercih ettiğinizde konaklama daha uyguna gelebilmektedir.

 

Beslenme / Yeme – İçme: Ortalama bir restoranda tek kişilik yemek 15 €. Fast food restoranlarında bir menü ortalama 8€.

 

Market Alışverişi:

 

Ulaşım / İletişim:

 

Venedik
Barınma / Konaklama: Şehir merkezinde tek odalı bir dairenin aylık kirası 730 € / şehir dışında tek odalı bir dairenin aylık kirası 500 €. Yurt tercih ettiğinizde konaklama daha uyguna gelebilmektedir.

 

Beslenme / Yeme – İçme: Ortalama bir restoranda tek kişilik yemek 15 €. Fast food restoranlarında bir menü ortalama 7€.

 

Market Alışverişi:

 

Ulaşım / İletişim:

 

Floransa
Barınma / Konaklama: Şehir merkezinde tek odalı bir dairenin aylık kirası 690 € / şehir dışında tek odalı bir dairenin aylık kirası 550 €. Yurt tercih ettiğinizde konaklama daha uyguna gelebilmektedir.

 

Beslenme / Yeme – İçme: Ortalama bir restoranda tek kişilik yemek 15 €. Fast food restoranlarında bir menü ortalama 7€.

 

Market Alışverişi:

 

Ulaşım / İletişim:

İtalya’da Yüksek Lisans Ücretleri
İtalya’da devlet üniversitelerinin ücretleri öğrencinin ekonomik durumuna göre değişim göstermektedir. Bu sayede İtalya’da yüksek lisans yapmak Türk öğrenciler için uygun olmaktadır. Aynı zamanda çoğu okulun yabancı öğrencilere burs seçenekleri de bulunmaktadır.

 

Aşağıda belirtilen 2018-2019 yılı yüksek lisans fiyatları Euro cinsindendir.

İtalya’daki Önemli Üniversiteler

– Bocconi University
Bocconi Üniversitesi business ve management alanında dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi, ekonomi alanında da dünyanın en iyi ilk 20 üniversitesi arasında yer alır. İtalyanca ve İngilizce eğitim vermektedir.

 

– Politecnico di Milano
Hem sanat ve tasarım hem de mimarlık, mühendislik, ekonomi gibi alanlarda dünyanın en iyi ilk 50 üniversitesinden biri olan Politecnico di Milano geniş bölüm seçenekleriyle yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği okullardandır. İtalyanca ve İngilizce bölümleri bulunur.

 

– Politecnico di Torino
Milano’dan sonra İtalya’da ikinci sırayı alan Politecnico di Torino, İtalyanca ve İngilizce bölümleriyle yine dünyanın en iyi mimarlık ve mühendislik okullarından biridir.

 

– IED – Istituto Europeo di Design Venice / Milano /Rome / Florence / Torino
İtalya’nın pek çok kentinde kampüsü bulunan IED’le, denizcilik tarihinin kilit şehirlerinden Venedik’te ya da modanın kalbi Milano’da tasarım konusunda yüksek lisans yapmak mümkün. IED, İngilizce ve İtalyanca eğitim vermektedir.

 

– Rome Business School
Uluslararası vizyonuyla dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere İngilizce eğitim veren Rome Business School, pazarlama ve iletişim, sanat ve kültür, siyasi pazarlama ve insan kaynakları gibi pek çok yüksek lisans programı sunuyor.

 

– Bologna Business School
İngilizce eğitim veren Bologna Business School; dijital ticaret, Asya/Latin Amerika piyasaları ya da yemek ve şarap üzerine işletme yönetimi üzerine yüksek lisans programları sunuyor.

 

– University of Milan
Milano Üniversitesi’nde ekonomi ve finans, siyaset bilimi gibi sosyal bilimlerde İtalyanca ve İngilizce yüksek lisans programları bulunuyor.

 

– UET – University School of Tourism
1993 yılından beri eğitim veren UET mezunları hem yurt dışında hem İtalya’da turizm alanında görev yapıyor. Okulun turizm üzerine İngilizce ve İtalyanca MBA programları bulunuyor.

 

– SPD – Scuola Politecnica di Design
Görsel tasarım, endüstriyel tasarım, web tasarımı, iç mekân tasarımı, ulaşım araçları ve otomobil tasarımı gibi pek çok tasarım alanında yüksek lisans programları bulunan SPD de İngilizce ve İtalyanca eğitim veren kurumlardan.

 

– Macromedia University for Media and Communication
Tasarım yönetimi, medya tasarımı gibi bölümlerde ustalaşan Macromedia’da Almanca, İngilizce, Çince, Rusça eğitim imkânı bulunuyor.

 

– NABA – Nuova Accademia di Belle Arti Milano
NABA’da İngilizce ve İtalyanca olarak fotoğrafçılık ve görsel tasarım, yaratıcı reklamcılık, küratörlük, moda ve tekstil tasarımı gibi alanlarda Master programları bulunuyor.

 

– ESCP – Europe Business School
İngilizce eğitim veren ESCP medya yönetimi, turizm yönetimi, pazarlama ve iletişim gibi alanlarda Master programları düzenliyor.

 

– UNISG – University of Gastronomic Sciences
Gıda üzerine yüksek lisans yapmak isteyenler için UNISG’de İtalyanca ve İngilizce olarak gastronomi, İtalyan mutfağı, İtalyan şarap kültürü, yemek kültürü ve iletişim gibi programlar bulunuyor.

 

– UNIBZ – Free University of Bozen Bolzano
UNIBZ de İtalyanca ve İngilizce eğitim veren kurumlardan biri olarak girişimcilik ve inovasyon, dağlık alanda çevresel yönetim gibi farklı alanlarda Master programları sunuyor.

 

– Haute Future Fashion Academy
Aksesuar tasarımı ve dijital üretim, lüks araçlarda iç tasarım, lüks iç tasarım, moda tasarımı ve haute couture üzerine sanat yönetimi gibi Master programlarıyla dikkat çeken okul İngilizce eğitim vermektedir.