Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi

Günümüz çalışma hayatının olmazsa olmazlarının başında bir -hatta artık iki- yabancı dil bilmek gelse de, yüksek lisans -yani master- eğitimi almanın da önemi giderek artmıştır.

 

Bunun için Türkiye’deki üniversitelerde çeşitli yüksek lisans seçenekleri olmasının yanı sıra yurtdışı -konumuz gereği Kanada- master programları da ilgi ve yetenekleriniz doğrultusunda oldukça zengindir ve bir yandan; örneğin Kanada’da yüksek lisans yaparken diğer yandan da İngilizce dil gelişiminiz de artacağı için yurtdışında yüksek lisans yapmanın oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

 

Yurtdışında master eğitimi ve yaşam masrafları dikkate alındığında Amerika ve İngiltere’ye göre yüksek lisans yapmak için çok daha ekonomik ve kolay şartları olan Kanada üniversitelerini tercih etmek; yurtiçindeki bir özel üniversitede master yapmak yerine -Kanada yüksek lisans ücretlerini ve Kanada’da yüksek lisans yaparken geliştireceğiniz İngilizcenizi de gözönüne aldığımızda- yüksek lisans için Kanada’ya gitmek çok daha tercih edilebilir durmaktadır.

Yüksek Lisans Yapmak İçin Neden Kanada’yı Tercih Etmeliyim?

Yüksek lisans eğitimi için kolay kabul şartları, ulaşılabilir not ortalaması ve tabii ki ekonomik ücretler, günümüzde öğrencilerin yüksek lisans için Kanada’yı seçmelerinin başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Peki ama sadece yüksek lisans şartları ve ücretleri midir Kanada’da master yapmanın asıl nedeni? Elbette hayır. Zira Kanada, sadece eğitim amaçlı değil; aynı zamanda yaşam refahı ve güvenliği açısından da herkesin öncelikli olarak “yaşamak için” tercih ettiği bir ülkedir.

Şimdi bu hususlara kısaca değinelim…

 

Kanada, dünyadaki en az suç oranına sahip ülkeler arasında olmasının yanı sıra Vancouver ve Toronto gibi şehirleri bir çok kez dünya’nın en yaşanılası şehirleri olarak seçilmiştir. Doğal güzellikleri dünyaca ünlü olan temiz, huzurlu ve aynı zamanda hareketli bir yaşantıya sahip olan Kanada, her öğrencinin okumak isteyeceği ülkelerin başında gelmektedir. Her yıl 1.5 milyonu aşkın öğrencinin eğitim aldığı Kanada üniversiteleri, uluslararası öğrencilere de kapılarını açmakta ve her ülkeden yılda 200.000’i aşkın öğrenci yüksek lisans eğitimi için Kanada’ya gelmektedir.

 

Kanada eğitim sisteminin kalitesi ve standartlarının yüksekliği dünyaca bilinen bir gerçektir. Yapılan araştırmalar incelendiğinde Dünyadaki tüm üniversiteler arasında Shanghai World University Rankings Top 100’de 4 üniversite ve 2012 Financial Times Rankings MBA Okulları arasında ise 5 üniversite Kanada’dan bulunmaktadır. Eğitimin her aşamasında sıkı denetim mekanizmaları devlet tarafından sağlanmakta; bu nedenle Kanada eğitim kurumları arasında kalite açısından uçurumlar bulunmamaktadır.

 

Öğrencilere sunulan imkanları ve eğitim kalitesi dünyada genel kabul gören Kanada üniversitelerinde yapacağınız bir master eğitimi, Türkiye dahil olmak üzere dünyada nerede çalışmak isterseniz isteyin size güzel bir kariyer olanağı sağlayacaktır. Hatta yüksek lisans eğitiminiz sonrasında Kanada’da hayatınızı devam ettirmek isterseniz anadil seviyesinde İngilizceniz ve Kanada üniversitelerinde aldığınız eğitim, size Kanada vatandaşlarından farklı olmayan kariyer seçenekleri sunacaktır.

Kanada’da Yüksek Lisans Şartları

Kanada’da yüksek lisans programlarını tercih ederken Türkiye’de hangi bölümden mezun olduğunuzun pek fazla önemi yoktur. Önemli olan, Kanada yüksek lisans programlarının şartlarını sizin sağlamanızdır. Söz konusu Kanada yüksek lisans şartları genel olarak; İngilizce yeterlilik, akademik başarı, bilgi yetenek testlerinin sonuçları ve referans mektuplarıdır diyebiliriz.

 

Şimdi bu koşulları detaylı olarak inceleyim:

 

İngilizce Yeterlilik: Kanada’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini ispatlamak için merkezi olarak düzenlenen bazı testleri almaları beklenmektedir. Yüksek lisansa kabul şartı olan bu testler arasında TOEFL ve IELTS gibi uluslararası tanınan sınavların yanı sıra CAEL ve CanTest gibi sadece Kanada’da geçerli olan testler de bulunmaktadır. Bu testlerden alınan geçerli puanlarla Kanada master programlarına başlanabilmektedir. Ancak eğer gerek duyarsanız İngilizce dil eğitimi ve master programının dahil olduğu paket programları da sizin için uygun olabilir.

 

Bilgi Yetenek Testleri: Çoğu zaman başvuruda bulunulan yüksek lisans programının kabul koşulları ile paralel olarak öğrencilerin sayısal bilgilerini ya da kritik düşünce yeteneklerini ölçen GRE (Graduate Record Examination) ve GMAT (Graduate Management Admissions) gibi testleri almaları da istenebilir. Bu testlerden istenilen minimum puanlar programdan programa farklılık göstermektedir. Örneğin MBA programı için GMAT testleri istenirken; mühendislik masterı için GRE testleri istenmektedir.

 

Akademik Başarı: Kanada’daki birçok üniversitenin kendi belirlediği minimum not ortalaması kriteri bulunmaktadır. Kanada’da yüksek lisansa başvuruda bulunacak öğrencilerin belirtilen bu not ortalamasına sahip olmaları beklenmektedir. Kanada’daki çoğu üniversite öğrencinin not döküm belgesinin (transkript belgesi) doğrudan üniversite yönetimi tarafından İngilizce olarak hazırlanmasını ve mühürlenmiş olarak kendilerine postalanmasını istemektedirler.

 

Referans Mektupları: Kanada’daki çoğu üniversite tarafından başvuru koşullarında istenilen belgeler arasında referans mektupları da yer almaktadır. Referans mektuplarının öğrencinin akademik, sosyal ya da çalışma ortamında iletişimde bulunduğu kişilerden alınması gerekmektedir. Bu kişiler; üniversite hocaları, çalışma arkadaşları, öğrenci kulüp ya da topluluklarına katıldıysa bu ortamlarda tanıdığı kişiler de olabilmektedir. Kanada’daki yüksek lisans programlarına başvuru koşullarında sıraladıklarımız genel hatlarıyla bu şekildedir. Bununla birlikte, Kanada yüksek lisans şartları arasında yer almayan; ancak, öğrencinin üniversitelere seçilmesinde olumlu bir etken de iş tecrübesinin bulunmasıdır. Bu nedenle eğer bir iş tecrübeniz varsa başvuru belgelerine eklediğiniz özgeçmişinizde -CV’nizde- bunu belirtmeniz diğer koşulları da sağladığınız takdirde size avantaj sağlayacaktır.

Kanada Yüksek Lisans Bölümleri

Kanada yüksek lisans programları oldukça çeşitlidir; güzel sanatlardan, mühendisliğe, yönetim alanlarından hukuka geniş eğitim programlarına sahiptir. Genel olarak iki bölüme ayrılan master programları akademik ve uygulamalı olarak ele alınmaktadır. Akademik programlar bilimsel eğitim ve araştırmaya odaklı olmakla beraber tamamlamanız için bir tez yamanız gerekmektedir. Uygulamalı programlar ise sosyal hizmetler, eğitim bilimleri gibi mesleki programlardır ve çoğunlukla tez yazmanız beklenmemektedir. Tezin yerine bir staj tamamlamanız ya da bir proje hazırlamanız beklenmektedir.

 

Yüksek Lisans Süreleri ve Başvuru Tarihleri

Kanada’da yüksek lisans programlarının süresi genellikle 1-2 yıl arasında değişmektedir. En çok tercih edilen bölümlerden olan MBA süresi 1 yıldır. Kanada’da master eğitimi genellikle Eylül-Ekim aylarında başlamakta ancak bu okullar için başvurular ise Mart-Nisan aylarında başlamaktadır.

Kanada’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İzni

Akademik bir yıl boyunca haftada 20 saat, yaz tatillerinde ise tam gün çalışma iznine sahip olan öğrenciler master eğitimleri süresince dilerlerse çalışmaya başlayabilirler. Bir işte çalışmanın yanı sıra okulla görüşerek staj görüşmeleri yapabilir ve kabul edildiğiniz takdirde bu şirketlerde stajlara da başlayabilirsiniz. Kanada’da master eğitimi anadil seviyesinde bir İngilizceyle beraber sunduğu iş ve staj imkanlarıyla da sizi çalışma hayatına hazırlayan benzersiz bir imkandır.

 

Bunların dışında mezun olduktan sonra da isteyen öğrenciler Toronto, Vancouver ve Montreal gibi şehirlerde 1 yıl, diğer şehirlerde ise 2 yıl olmak üzere kalarak istedikleri şekilde çalışabilmektedirler.

Kanada Yüksek Lisans Ücretleri

Kanada yüksek lisans şartları arasında maddi yeterlilik de bir başka dikkat edilmesi gereken kriterdir. Kanada üniversitelerinin yüksek lisans fiyatlarına bakıldığında ücretler Kanada vatandaşları için oldukça düşüktür. Bununla birlikte, Kanada yüksek lisans ücretleri, uluslararası öğrenciler için oldukça geniş bir ücret yelpazesine sahiptir.

 

Kanada’da yüksek lisans ücretleri 2200 Kanada dolarından 35.000 Kanada dolarına kadar çıkmaktadır*.

 

Kanada’daki üniversiteler arası ücret farklılığı, üniversitelerin sahip oldukları kaliteden ziyade, Kanada’da bulundukları bölgeye göre değişmektedir. Bu nedenle fiyat olarak bütçenize uygun olan üniversiteyi seçerken bölgelere göre ayrım yaparak gönül rahatlığı ile master programınızı seçebilirsiniz.

 

Aşağıda belirtilen 2018 yılı yüksek lisans fiyatları Kanada Doları (CAD) cinsindendir.

*Yukarıdaki tablolarda belirtilen yüksek lisans ücretleri, uluslararası öğrenciler için geçerli ücretlerdir. Kanada vatandaşı öğrenciler için ücretler 2200 CAD gibi daha ekonomik fiyatlardan başlamaktadır.

 

Kaynak: Statistics Canada ( http://www.aucc.ca/canadian-universities/facts-and-stats/tuition-fees-by-university )

Kanada’da Master Eğitimi Süresince Konaklama ve Fiyatlar

Kanada’da master eğitiminiz süresince konaklayacağınız farklı seçenekler bulunmaktadır. Konaklama ücretleri üniversitenizin bulunduğu eyalete ve seçeceğiniz konaklama türü özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Üniversitelerin içerisinde bulunan yurtlar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen seçenektir. Üniversiteye yürüyüş mesafesinde bulunan bu yurtlar için erken başvuru yapılması çok önemlidir fiyatları genel olarak aylık 250-500 Kanada doları arasındadır.

 

Üniversite dışında bulunan özel yurtlar konfor açısından üniversite içerisinde bulunan yurtlara göre daha donanımlıdır. Kişiye özel mutfak, banyo gibi seçeneklerinde olduğu bu yurtlarda ücretler odaların özelliğine ve odada konaklayacak kişi sayısına göre farklılık göstermekle beraber yaklaşık olarak aylık 500-1000 Kanada doları civarındadır.

 

Özel yurtlardan farklı olarak paylaşımlı öğrenci evi olarak adlandırılan konaklama seçeneğinde aynı evin içerisinde farklı odalarda paylaşımlı mutfak ve banyo şeklinde konaklayabilirsiniz. Bu evler için ücret aylık 400-700 Kanada doları arasında değişmektedir. Eğer ben kimseyle kalmak istemiyorum tek diyorsanız ve tek başınıza kalacağınız bir evde kalmayı planlıyorsanız elektrik, su ve ısınma gibi evin bütün masrafları hariç aylık 1000-1200 civarı Kanada Dolarını bütçenize eklemeniz gerekmektedir.

 

Genel olarak bakıldığında uygun koşulları sağladığınız takdirde Kanada’da yüksek lisans eğitimi beklenti ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve size yepyeni bir hayat sunacaktır. Şayet bütçeniz böyle bir eğitime uygun değilse, Kanada’da yüksek lisans bursu için bazı resmi kurumlara başvurabilirsiniz.