Yeni Zelanda’da Yüksek Lisans Eğitimi

Yeni Zelanda’da Yüksek Lisans Eğitimi

Yeni Zelanda eğitim kurumlarının -Lisbon Qualification Recognition Convention üyesi olması sebebiyle- 50’den fazla ülkede geçerliliği bulunuyor. Bugün 160’tan fazla ülkeden 20.000 uluslararası öğrenci yükseköğrenim için Yeni Zelanda üniversitelerini tercih ediyor. Çoğu öğrenci yükseköğrenimlerini tamamlamalarının ardından yaşamak, çalışmak ya da eğitimlerini devam ettirmek amacıyla Yeni Zelanda’da kalmayı tercih etmektedir.

 

Yeni Zelanda üniversitelerinden alınan dereceler uluslararası iş piyasasında oldukça öne çıkıyor. Özellikle lisans ve yüksek lisanslarını Yeni Zelanda’da tamamlayan öğrencilere eğitim süreleri boyunca tam zamanlı çalışma hakkı ve eğitimin ardından ülkede kalarak 3 seneye kadar çalışma hakkı vermesiyle Yeni Zelanda dünyanın geri kalanından sıyrılarak öne çıkıyor.

Yeni Zelanda Üniversiteleri
Yeni Zelanda; 8 devlet üniversitesi, 16 teknoloji enstitüsü ve politeknik (Institutes of Technology and Polytechnics) ve İngilizce dil okullarının da dahil olduğu neredeyse 550’ye yakın özel eğitim kurumuna (Private Training Establishments – PTEs) sahiptir.

 

Yeni Zelanda üniversitelerinin tamamı QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda ilk 100’de, alan bazlı sonuçlarda ise 31 farklı alanda ilk 500’de bulunmaktadır. OECD 2013 Better Life Index’e göre eğitim sisteminin kalitesi bakımından “en iyi ülke” seçilmiştir.

 

Yeni Zelanda’daki Eğitim Sistemi
Yeni Zelanda’daki üniversitelerin akademik dönemleri güney yarımkürede bulunması sebebiyle dünyanın geri kalanından farklıdır. Güz dönemi Şubat ayından, bahar dönemi Temmuz ayından, yaz dönemi ise Aralık ayından itibaren başlar. Güz ve bahar bir akademik yılı oluşturur ancak bazı bölümler üç dönem boyunca eğitim vermektedir.

 

Akademik geçmişinize, lisans eğitiminize ve başvurduğunuz programa göre Yeni Zelanda üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi 1 yıl, 1,5 yıl veya 2 yıl sürebilmektedir.

Başvuru Koşulları
Yeni Zelanda’daki üniversitelerin yüksek lisansa kabul koşulları okullara ve bölümlere göre değişmekle beraber minimum kabul koşulları şu şekildedir:

– Geçerli bir üniversiteden en az 3.00 not ortalamasıyla mezun olmuş olmak

Bazı Yeni Zelanda üniversiteleri öğrencilerin başvurdukları yüksek lisans alanında lisans diplomasına sahip olmasını talep etmektedir.

Bazı master programları öğrencilerin daha önce en az 1 yıl yüksek lisans eğitimi almış olmaları şartını koşabilmektedir. Ancak Yeni Zelanda’da lisans eğitimi 3 yıl olduğu için 4 yıllık lisans eğitiminin son yılını yüksek lisans dersleri olarak sayabilmektedirler.

– IELTS 6.5 seviyesinde olmak

İngilizce dil yeterliliğini sağlayamıyor ama diğer programın diğer koşullarını yerine getirebiliyorsanız okullar size hazırlık programları aracılığıyla istenen dil seviyesine ulaşma imkanı sunuyor.

 

Başvuru Tarihleri
Yeni Zelanda’daki yüksek lisans programlarına başvuru tarihleri okullara ve programlara göre değişkenlik göstermekle birlikte yabancı öğrenciler çoğunlukla Şubat dönemi için Aralık ayına kadar; Temmuz dönemi için ise Mayıs ayına kadar başvurularını tamamlamış olmalıdır. Yüksek lisans başvuruları online olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Başvuru İçin Gerekli Belgeler
Yeni Zelanda’daki master programlarına başvuru yapmak için gereken belgeler şu şekildedir:
– Pasaport
– Transkript
– Lisans diploması
– CV
– Referans mektubu
– İngilizce dil yeterliliğinizi gösteren belgeler
– Daha önce almış olduğunuz sertifikalar (varsa)

Tüm belgeler orijinal halleriyle sunulmalıdır. İngilizce olarak hazırlanmayan evrakların hem resmi tercümeleri hem de orijinal halleri okullara sunulmalıdır.

Yeni Zelanda Yüksek Lisans Ücretleri
Yeni Zelanda’daki üniversitelerin yüksek lisans eğitimi yıllık ücretleri aşağıdaki gibidir:

 

Yukarıdaki ücretler yıllık ücretler olup Yeni Zelanda Doları cinsindendir.

Yeni Zelanda’da Çalışma Fırsatı
Yeni Zelanda’da bir araştırma master programına ya da doktora programına kayıtlıysanız hükümet size tam zamanlı çalışma hakkı tanımaktadır. Yeni Zelanda’da 2017 yılı için belirlenen saatlik asgari ücret 15.75 Yeni Zelanda Doları’dır.

Yeni Zelanda’da aldığınız yüksek lisans eğitiminin ardından iş aramak ya da çalışmak için ülkede kalabilirsiniz. Bunun için size sunulan iki seçenek var:

 

Post Study Work Visa: Yeni Zelanda’daki master eğitiminizi başarıyla tamamlamanızın ardından bu vize türü için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğiminizin ardından alanınızla ilgili bir iş aramak için 12 aya kadar ülkede kalmanıza olanak sağlayan bu vize ile bu süre içinde başka işlerde çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. Bu vize kapsamında Yeni Zelanda’da neredeyse tüm işverenler için tüm sektörlerde çalışabilirsiniz.

 

İşinizin bir parçası olarak işvereniniz tarafından talep edildiği takdirde bu 12 ay içinde maksimum 3 aya kadar eğitim alabilirsiniz. Vizeye başvurabilmek için öğrenci vizenizin bitiminden itibaren 3 ayınız (doktora eğitimi tamamladıysanız 6 ayınız) bulunuyor.

 

Post Study Work Visa (employer assisted): Bu vize ile alanınızla ilgili bulduğunuz bir işte 2 yıl çalışma imkanınız bulunmaktadır. Ancak bu vize belirli bir iş yeri ve işveren için geçerlidir.

 

Bu vize türüne başvurabilmek için uzmanlık alanınızda bir iş yerinden tam zamanlı bir iş teklifi almış olmanız gerekmektedir. Bu vizeye sahipseniz ilerde Yeni Zelanda’nın Skilled Migration Kategorisi yardımıyla oturum izni için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu vize türü için de işinizin bir parçası olarak işvereniniz tarafından talep edildiği 12 aylık periyodlar içinde maksimum 3 aya kadar eğitim alabilirsiniz. Öğrenci vizenizin bitiminden itibaren 3 ay (doktora eğitimi tamamladıysanız 6 ay) içinde bu vize türü için başvurabilirsiniz.